Jaký je vliv alkoholu na psychiku?
Mnoho lidí se v těžkých životních situacích, při stresu, úzkosti nebo depresi uchyluje k alkoholu jako k rychlému a zdánlivě účinnému řešení. Pocit uvolnění a dočasné zapomenutí na problémy se zdá být lákavý. Bohužel, alkohol není řešením psychických problémů, ale naopak je může zhoršit a vést k dalším komplikacím. Proč alkohol neřeší psychické potíže?
Vliv alkoholu na chemické procesy v mozku
Představme si mozek jako superpočítač, kde informace putují mezi neurony (nervovými buňkami) pomocí chemických poslíčků – neurotransmiterů. Alkohol do tohoto systému zasahuje a pěkně ho zmate.
Jeden z neurotransmiterů má za úkol zpomalovat a uklidňovat mozek, jmenuje se GABA (kyselina gama-aminomáselná). Díky ní se cítíme uvolněně a bez úzkosti. Alkohol zesiluje účinek GABA, takže se mozek ještě víc zklidní. Proto se po alkoholu cítíme uvolněně a máme menší zábrany. Problém nastává, když pijeme často. Mozek si na tento „posilovač“ zvykne a sníží si vlastní produkci GABA. Když pak alkohol vysadíme, mozek se již nedokáže sám tak dobře zpomalit a zklidnit a můžeme se cítit úzkostlivě, nervózně a mít problémy se spánkem.
Další z neurotransmiterů udržuje mozek v pohotovosti, pomáhá nám učit se, a pamatovat si. Nazýváme ho Glutamát. Alkohol bohužel blokuje jeho receptory, takže se hůř učíme, pamatujeme si a můžeme mít „okna“ (výpadky paměti). Když pijeme dlouhodobě, mozek se snaží vykompenzovat tuto blokaci tím, že zvýší citlivost receptorů pro glutamát. Po vysazení alkoholu je pak „pedál“ glutamátu až moc sešlápnutý, což může vést k úzkostem, halucinacím a dokonce i k záchvatům.
Neurotransmiter Dopamin nám dává pocit radosti a uspokojení. Je to takový „motivační systém“ mozku. Alkohol zvyšuje uvolňování dopaminu, proto se po něm cítíme dobře a máme chuť pít dál. Při dlouhodobém pití se ale tento systém může rozladit. Mozek si zvykne na „umělé“ zvyšování dopaminu alkoholem a přestane reagovat na přirozené podněty, jako je třeba dobré jídlo nebo setkání s přáteli. To v důsledku může vést k depresi a ztrátě zájmu o běžné věci.
Vliv alkoholu na spánek
V neposlední řadě alkohol negativně ovlivňuje kvalitu spánku, protože zkracuje fázi REM, která je důležitá pro regeneraci mozku a zpracování emocí. Nekvalitní spánek pak dále zhoršuje náladu, zvyšuje úzkost a snižuje schopnost zvládat stres.
Závěr
Tedy občasná konzumace alkoholu při nějaké oslavě nám vše může zpříjemnit, ale pravidelné pití alkoholu jako „léku“ na psychické problémy opravdu nefunguje. Zde doporučuji najít odbornou pomoc.